Platin Medikal - WhatsApp Destek Hattı
Platin Medikal - WhatsApp Destek Hattı

Havalı Hasta Yatakları

HAVALI HASTA YATAKLARI
HAVALI YATAK NEDİR?
havalı hasta yataklarıHastanın vücudunda yara oluşumunu engellemek amacıyla, ayarlanmış zaman dilimlerinde vücudun belli noktalarına temas eden yatak modellerine havalı yatak denir. 
Havalı hasta yataklarının, hastanın 10 saatten fazla yatması durumunda mutlaka temin edilmesi gerekir. Çünkü, en az 10 saat yatan bir hastada oluşan baskı yüzünden % 95 oranında yatak yarası olma ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi bir duruma sebebiyet vermemek ve sonradan oluşacak daha ciddi durumları engellemek için havalı hasta yatağı alınmalıdır. hasta karyolası seçenekleri tek başına yara oluşuunu önleyici özelliğe sahip değildir.

 

HAVALI HASTA YATAKLARI ÇEŞİTLERİ
Havalı hasta yatakları, hastanın vücudundaki kan dolaşımını hızlandırmak ve hem deri altı hem de üstünde yara oluşumunu engellemek amacıyla üretilmiştir. Havalı hasta yataklarında iki çeşit bulunmaktadır. Bunlar;
Havalı Yatak Baklava Tipi
Yatak yarası, hastanın sürekli yatması nedeniyle yatak ile kemik çıkıntıları arasında kalan bölgelerde oluşan yaralardır. Bu tip yaraların engellenmesi için kullanılan havalı yatağında kaliteli olması gerekir. Platin Medikal, yatak yaralarını engellemediği için Havalı Yatak Baklava Tipi ürünün satışını artık yapmamaktadır. 
Havalı Yatak Boru Tipi
Havalı yatak boru tipi, hastanın bası yaraları ile ağrılarını önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Cihaz çalıştığı süre içinde, belirlenen zaman dilimlerine bağlı olarak basınç uygular. Her türlü hasta yatağına monte edilecek şekilde üretilmiştir. Havalı yataklarda bulunan ventilasyon özelliği sayesinde, hastanın terlemesi engellenmiş olur. Hastanın akciğerlerini üşütmemesi için üfleme oranının %12 oranında olması sağlanmıştır. 

 

HAVALI HASTA YATAKLARININ FAYDALARI
•    Zamanlanmış sürelerde ağırlık merkezinin değişmesini ve bu suretle de hastanın vücudundaki kan dolaşımının devam etmesini sağlar. ( Havalı yataklarda genellikle 19 hücre bulunur ve ayarlamaya bağlı olarak bu hücrelerden bazıları şişer ve bazıları da iner. )
•    Kan hücreleri hareket halinde olduğundan, yara oluşumu engellenir.
•    Havalı yataktaki hücre yüksekliği arttıkça kan dolaşımı daha da hızlı olur. Bu nedenle de Platin Yatak, hücre yüksekliği olarak 12 cm’lik yüksekliği tavsiye etmektedir. 
•    Ventilasyonlu (hava üflemeli) havalı yataklar, vücudun terlemesini ve kızarıkların oluşmasını engeller. 
•    Pozisyon özelliği olan havalı yatak modelleri, vücudun %100 hareket etmesini sağlamaktadır. Bakıcısı olmayan hastalar için bu model önerilmektedir. 
•    Kan dolaşımı hızlandığından, hastanın halsizlik hissetmesi de engellenmiş olur. havalı hasta yatakları

 

Bu Makaleyi Sosyal Mecrada Paylaşabilirsiniz: